Translate

niedziela, 23 lutego 2014

Funkcja "Wybierz", "Dziś", "Dzień.tyg"

Funkcja "Wybierz", "Dziś", "Dzień.tyg"

Funkcja WYBIERZ()

Składnia
WYBIERZ (numer; warość1; [; warość2; ...] )

gdzie:
numer – określa, która wartość z listy zostanie zwrócona. Jeżeli numer = 1, wówczas zostanie zwrócona wartość1, dla numer = 2, wartość2 etc. Parametr numer musi być liczbą całkowitą z zakresu 1‐29 (może być również wartością zwracaną przez funkcję).
wartość1; wartość2; ... – lista do 29 wartości, spośród których funkcja wybierze zwracaną wartość. Wartości mogą być liczbami, łańcuchami, odwołaniami, nazwami, formułami lub funkcjami.

Przykład 1 ‐ wyznaczanie nazwy dnia tygodnia
Aby wyznaczyć nazwę dnia tygodnia należy przygotować formułę, która będzie zwracać nazwę dnia tygodnia na podstawnie wartości liczbowej określanej przez funkcję DZIEŃ.TYG(), która zwraca numer dnia tygodnia (poniedziałek ‐ 1, wtorek ‐ 2 etc.). W komórce A1 arkusza wpisujemy funkcję DZIŚ() zwracającą datę bieżącą, a w komórce A2 funkcję DZIEŃ.TYG(), która jako argument przyjmuje wartość zwróconą w komórce A1.

Rozwiązanie:
Komórka A1 =DZIŚ()
Komórka A2 =DZIEŃ.TYG(A1)
Komórka A3 =WYBIERZ(A2;"Poniedziałek";"Wtorek";"Środa";"Czwartek";"Piątek";"Sobota";"Niedziela")


 

Przykład 2 ‐ wyznaczenie kolejnego miesiąca w roku podatkowym
W wielu firmach rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeżeli rok podatkowy rozpoczyna się 1 kwietnia i kończy 31 marca, wtedy kwiecień jest pierwszym miesiącem roku podatkowego, maj drugim i tak dalej.

Rozwiązanie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz