Translate

wtorek, 26 listopada 2013

Najczęstsze usterki w komputerze

Najczęstsze usterki w komputerze

Komputery to dość skomplikowane urządzenia, jeśli chodzi o konstrukcję. Zbudowane są z modułów, a podłączone do płyty głównej podzespoły można bardzo łatwo i szybko wymienić. Problem się zaczyna, gdy uszkodzona część jest zintegrowana z płytą główną, najczęściej tak jest w przypadku laptopów. Naprawa zwykle wiąże się z wymianą płyty głównej.

Przy awarii komputera należy zachować spokój. Ważne jest zapamiętanie jakie komunikaty byłby wyświetlane na ekranie, jakie programy ostatnio instalowaliśmy, jakie operację wykonywaliśmy, a jeśli komputer się nagle wyłączył to czy pojawił się "blue screen" lub inny komunikat (dobrze byłoby też sprawdzić temperaturę komputera).
Przystępując do naprawy należy wszystko spokojnie sprawdzić, czy:
- kabel zasilający jest prawidłowo podłączony do komputera,
- w sieci elektrycznej jest prąd,
- działa monitor (czy się świeci lampka kontrolna) i jest właściwie podłączony,
- klawiatura i mysz są prawidłowo podłączone.

Poważnie wyglądające awarie łatwo zdiagnozować, bo gdy komputer wcale nie daje oznak życia, diody nie świecą, wtedy głównym podejrzanym jest zasilacz. Natomiast, gdy komputer się uruchamia, ale system operacyjny nie startuje, wtedy za głównego podejrzanego możemy wziąć źle podłączony lub uszkodzony dysk twardy (ale może to być też wina uszkodzonego systemu). Warto w takich sytuacjach skorzystać z autodiagnostyki komputera. Często bywa tak, że awarie nie oznaczają uszkodzenia danego podzespołu, a jedynie jego wypięcie się ze slotu lub wypięcie się przewodów połączeniowych. Tego typu usterki bardzo łatwo usunąć, ale bywają problemy z ich zlokalizowaniem.

UWAGA. Jeśli nasz komputer posiada jeszcze gwarancję, najlepszym rozwiązaniem będzie oddać go sprzedawcy lub producentowi (w zależności jaką mamy gwarancję) i niech oni się martwią o naprawę. Ponieważ jeśli zerwiemy plomby gwarancyjne, wtedy sprzedawca lub producent może nie uznać gwarancji.

Najczęstsze usterki w komputerze stacjonarnym

Płyta główna - jest to podstawowy element komputera, do którego podłączamy pozostałe podzespoły. Płyty główne bardzo rzadko ulegają awarii, zwykle jest to spowodowane uszkodzeniem zasilacza, który wraz ze sobą zabiera na tamten świat inne podzespoły. Również przeskok ładunku  podczas wyładowań atmosferycznych może uszkodzić płytę. Usterka na płycie głównej może być powodem zawieszania się komputera. Standardową czynnością wykonywaną w serwisie jest wymiana baterii na płycie głównej, jest to związane z brakiem zapamiętywania ustawień BIOS-a, a informację o tym możemy zobaczyć przy starcie komputera.

Zasilacz - aby dobrze nam służył, należy sprawdzać jego stan i musi mieć odpowiednią moc. Należy o tym pamiętać, bo źle dobrany zasilacz w momencie odmówienia nam niewolniczej pracy, potrafi uszkodzić płytę główną, kartę graficzną, procesor oraz napędy.

Pamięć RAM - uszkodzony moduł pamięć powoduję zawieszanie, resetowanie się komputera oraz częstych błędów podczas pracy.
Karta graficzna - rzadko się psują w normalnych warunkach, problemy z kartą graficzną najczęściej dotyczą sterowników, wysuwania się karty ze slotu na płycie głównej, układem chłodzenia lub z zasilaczem.

Procesor - z reguły rzadko ulega awarii, częściej układ chłodzenia procesora powoduje problemy, co skutkuje zawieszaniem się lub bardzo wolno działającym komputerem.

Najczęstsze usterki w laptopie

Notebooki składają się z tych samych podzespołów co komputery stacjonarne, dlatego powyższe problemy również dotyczą laptopy. Jednak posiadają dodatkowe elementy, których komputery stacjonarne nie mają (zintegrowanego wyświetlacza oraz klawiatury, baterii).

Matryca - jest delikatnym elementem notebooka, dlatego należy uważać, aby jej nie uszkodzić. Typowymi usterkami są uszkodzone piksele, wady lamp podświetlających oraz migający obraz, który jest spowodowany uszkodzeniem taśmy łączącej matrycę z płytą główną.

Klawiatura - naprawa klawiszy w laptopach jest troszkę bardzie kłopotliwa, niż w klawiaturach podpinanych do komputerów stacjonarnych. Awarie zwykle dotyczą wyrwanych klawiszy oraz zalanych klawiatur. Klawiatury w notebookach można bardzo szybko wymienić.

Dysk twardy i napęd optyczny - dyski w laptopach są narażone na wstrząsy, ale rzadko ulegają uszkodzeniu. Napęd optyczny w notebookach po jakimś czasie zabrudza się, jest to spowodowane tym, że napęd wysuwa się wraz z laserem (w komputerach stacjonarnych laser cały czas znajduje się wewnątrz). Aby przywrócić lepszą sprawność w czytaniu płyt, najczęściej czyści się laser.

Bateria i układ chłodzący - są zależne od siebie, ponieważ baterie nie lubią wysokich temperatur (szybciej się zużywają i rozładowują), a intensywniej działający układ chłodzenia zużywa więcej energii. Jeśli bateria ulegnie uszkodzeniu lub gdy czas pracy na baterii jest bardzo krótki, to to możemy ją oddać do naprawy. Należy pamiętać, aby co jakiś czas przeczyścić nasz komputer z zalegającego kurzu, a może się okazać, że laptop się nie grzeje i pracuje dłużej na baterii.

3 komentarze:

  1. omg jakie gówno, ten artykuł jest dla kompletnych debili, równie dobrze każdy może wymienić podzespoły i powiedzieć że się psują, dno i kilometr mułu

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł opisujący podstawowe elementy, które należy sprawdzić podczas diagnozy komputera. W przypadku większej awarii, dobrze jest oddać sprzęt do zaufanego serwisu komputerowego

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety chyba każdemu raz na jakiś czas w komputerze pojawi się jakiś błąd i ja jestem zdania, że przede wszystkim nie ma co panikować. W takich sytuacjach ja najczęściej dzwonię po informatyka z https://informatyk.warszawa.pl/ i problem jest bardzo sprawnie załatwiony.

    OdpowiedzUsuń